Isoverin tuotteilla on oma lämmöneristeluokitus

Isover tähtiluokitukset

Me Isoverilla päätimme helpottaa elämääsi. Lämmöneristeiden vertailua ja valintaa helpottaaksemme olemme luoneet luokituksen, joka perustuu eristeen tärkeimpään ominaisuuteen – lämmöneristykseen. Näin voit varmemmin valita itsellesi parhaat eristeet.

Lämmöneristävyyttä kuvataan lämmönjohtavuudella λ (lambda) [W/Km], joka kuvaa kuinka paljon energiaa virtaa eristeen läpi. Mitä pienempi λ-arvo, sitä parempi.

Tähdillä ja luokkien nimillä kuvataan samaa asiaa, mutta kansantajuisesti:

  • mitä enemmän tähtiä, sen parempi eriste
  • myös luokan nimi kertoo onko eriste tavanomaista Standard-luokkaa vai erinomaista Premium- tai jopa Ultra-luokkaa.

ISOTEC tuotteilla on oma tehokkuusluokitus

Me Isoverilla päätimme helpottaa elämääsi. Lämmöneristeiden vertailua ja valintaa helpottaaksemme olemme luoneet luokituksen, joka perustuu eristeen tärkeimpään ominaisuuteen – lämmöneristykseen. Näin voit varmemmin valita itsellesi parhaat eristeet.

Lämmöneristävyyttä kuvataan lämmönjohtavuudella λ (lambda) [W/Km], joka kuvaa kuinka paljon energiaa virtaa eristeen läpi. Mitä pienempi λ-arvo, sitä parempi.

Padoilla ja luokkien nimillä kuvataan samaa asiaa, mutta kansantajuisesti:

  • mitä enemmän patoja, sen parempi eriste
  • myös luokan nimi kertoo onko eriste tavanomaista Standard-luokkaa vai erinomaista Premium- tai jopa Ultra-luokkaa.

Lataa tuoteseloste

Etsi lähin jälleenmyyjä

Mustalla lasihuovalla päällystetty mineraalivillalevy kaikenlaisten laitteiden äänenvaimentamiseen.


Tuotekuvaus

ISOTEC KVL on jäykkä mustalla lasihuovalla päällystetty lasivillalevy. Tuote on tarkoitettu erilaisten laitteiden ja osien äänenvaimennukseen kuten iv-koneet ja lamellivaimentimet. Lasihuopa estää kuitujen irtoamisen levyn pinnasta. Vaimennuslevy on epäorgaanista ja kemiallisesti neutraalia materiaalia, eikä se sisällä korroosiota aiheuttavia aineosia. Tuote on lahoamaton ja hajuton, joten se ei tarjoa homesienille otollista kasvualustaa. Eristystehokkusluokitus STANDARD.

1200 x 1200 (leveys mm x pituus mm)

Yksittäispakkaus
Paks.Tuotenro.m2 / pktkpl / pktLVI
155064514,4108332422
30506718,6468332424
50301025,7648332312
100311332,8828332322

Käyttö

Tuotetta käytetään pääasiassa erilaisten vaimentimien, kuten ilmanvaihtolaitosten puhallinkammioiden, koteloiden, tuloilmaelinten sisäpuolisissa äänenvaimennuksessa ja eristämisessä. Huopa estää kuitujen pääsyn vaimennusmateriaalista suurillakin ilmanvirtausnopeuksilla. Levyä käytetään kohteissa, joiden suunnitelmissa vaimennusmateriaalille ei ole asetettu erityisiä vaatimuksia mekaanisen keston suhteen kuten esim. nuohouksen kesto.

Asennus

Materiaalin keveys mahdollistaa käytön isoina levyinä, mikä lisää vaimennuksen taloudellisuutta ja tehokkuutta. KVL-levyä on helppo työstää ilman erikoistyökaluja. Tuotteen sitkeys mahdollistaa suurtenkin muotokappaleiden koossapysyvyyden. Levyn joustavuus sen paksuussuunnassa tiivistää mahdollisen reunalistoituksen alle jäävän pinnoitetun levyn reuna-alueen ja antaa huolitellun ulkonäön.

Pakkaus

Muovipakkaus / lavapakkaus

Käsittely ja varastointi

Pakkausten ja tuotteiden käsittelyssä tulee noudattaa pakkauksessa tai valmistajan toimittamassa erillisessä käyttöohjeessa annettuja ohjeita.

Korkein käyttölämpötila Peruseriste +200 °C (Lämpötilan ylittäessä +200 °C tulee varmistaa, että eriste ei joudu kosteudelle tai kuormitukselle alttiiksi)
Lämmönjohtavuus (laboratorioarvo) Keskilämpötila W/m°C 10 °C 0,032 ISO 8301 tai 50 °C 0,037 ISO 8302 mukaan, oletettu 100 °C 0,047 kosteus alle 0,5 p-%.
Palo-ominaisuudet peruslevy palamaton (EN ISO 1182)
Palo-ominaisuudet pinnoite syttymisherkkyysluokka Shl 1 (SFS 4190) palonlevittämisluokka Pll I (SFS 4192)
Absorptiokertoimet levyt kiinni taustapinnassa (menetelmä ISO 354-1985) taajuus (Hz) Paksuus mm 125 250 500 1k 2k 4k 50 0,28 0,53 0,93 1,00 1,00 1,00 100 0,62 0,93 1,00 1,00 1,00 1,00
Puhdistus ISOTEC KVL-M –levyt puhdistetaan pölyimurilla tai kuivapesulla.
Puhdastilaluokitus Tuotteet täyttävät Rakennustietosäätiön M1 pintamateriaalien päästöluokan vaatimukset.