Eristeen vaihtaminen uuteen
Uusi rakenne:
- Kumibitumikate/vedeneriste rakennesuunnitelmien mukaan
- Lämmöneriste, uritettu ISOVER OL-TOP 30mm, kiinnitys mekaanisesti esim. SK-kiinnikkein
- Lämmöneriste ISOVER OL-LAM 380mm, kuormituskestävyys 50 kPa
Vanha rakenne:
- Hörynsulku, esim. eristyskermi TL2 tai vastaava
- Tasausbetoni (tarvittaessa)
- Kantava rakenne (ontelolaatta tai vastaava)
- Pintamateriaali/-käsittely
Näin toteutat ratkaisun:
Mikäli vanha vedeneriste on rikkoutunut ja eriste on huonossa kunnossa, poista vanhat eristeet aina höyrynsulkuun asti ja tarvittaessa uusi/korjaa höyrynsulku.
Asenna uusi, puristusluja lämmöneriste höyrynsulun päälle (esim. ISOVER OL-LAM 380mm) ja korota räystäitä tarpeen mukaan. Vaihtoehtoisesti uusi eristekerros voidaan toteuttaa myös "perinteisellä" ISOVER OL-P kattoeristeellä, jonka kuormituskestävyys on 30kPa.
Päällimmäiseksi asennetaan uritettu ISOVER OL-TOP 30mm, jonka päälle vedeneriste/kumibitumikermi kiinnitetään rakennesuunnitelmien ja asennusohjeiden mukaisesti. Muista varmistaa räystäiden tuuletus pintavillan uritukseen. (Uritettua OL-P kattovillalevyö käytettäessä ei OL-TOP pintavillalevyn tarvitse olla uritettu).
Kattopinnan viimeistely singelillä tai vastaavalla.
Rakenteessa käytetyt tuotteet
