Kerrostalon tuulettuva yläpohja voidaan lisäeristää ISOVER InsulSafe -puhallusvillalla. Jos vanha eriste on huonokuntoista, se kannattaa poistaa ja korvata kokonaan uudella eristeellä. Yläpohja kannattaa eristää levyvillan ja puhallusvillan yhdistelmällä.
Ontelolaatta
- Vesikate alusrakenteineen
- Tuuletettu ilmatila
- Uusi puhallusvillaeriste ISOVER InsulSafe ~300mm
- Hyväkuntoinen yläpohjan vanha eriste ~150-200mm
- Kattokannattajat
- (höyrynsulku/bitumikermi)
- Ontelolaatta
- Pintamateriaali/-käsittely
Vanha eriste poistetaan ja tilalle vaihdetaan uusi lisäeristys
- Vesikate alusrakenteineen
- Tuuletettu ilmatila
- Uusi Puhallusvilla eriste ~300mm
- Hyväkuntoinen yläpohjan vanha eriste ~150mm
- Kattokannattajat
- Betonilaatta
- Pintamateriaali/-käsittely
Näin toteutat ratkaisun:
Tarkista vanha yläpohjasi ja eristeesi. Tilanteesta riippuen poista/vaihda tarvittaessa vanha eristys, mikäli vanha eriste on huonokuntoista.Kartoita käytettävissä oleva tila lisäeristämistä varten ja varmista räystäiden tuulenohjaus. Puhallusvillaurakoitsijaa varten tulee tuulenohjaimet olla asianmukaisesti asennettuna, jotta puhallustyö voidaan suorittaa oikei ja laadukas lopputulos saavutetaan. Yleisesti lisäeristyksen paksuus on noin 200-400mm puhallus- tai levyvillaa.
Eristeen poiston tullessa kyseeseen poistetaan vanhat eristeet yläpohjasta ja laitetaan tilalle uusi ISOVER InsulSafe -puhallusvilla (muista tarkistaa toimitusehdot ja turvallisuusohjeet) tai vaihtoehtoisesti kattokannattajien/ristikkorakenteen väliin asennetaan ISOVER PREMIUM 33 -levyvillaeriste. Eristepaksuutta tällä kerroksella on rakenteesta ja tilasta riippuen 300-600 mm.
Rakenteessa käytetyt tuotteet
